O nás
Tajomstvo bábok PDF Tlačiť E-mail

Deti milujú bábky. Bábky patria k detstvu. Sú zmenšenou podobou nás samých. S bábkou sa môžeme hrať, môžeme sa do nej projektovať, môžeme sa jej smiať, môžeme ju ľutovať, mať ju radi. Svojou veľkosťou bábka pripomína hračku a dieťa sa s ňou môže rozprávať. Ľahšie sa uvoľní, pretože hneď vie, že ide o hru, a v tej sa cíti dobre a bezpečne. Prestáva sa báť. Tajomstvo bábky spočíta v tom, že aj keď je vecou, má svoj vlastný život, je samostatnou bytosťou. Na tejto magickej vlastnosti bábky je postavená metóda, ktorú pri hraní v nemocnici používame. Táto metóda vlastne vychádza z dramatoterapie a je jej súčasťou. Využíva dramatické postupy k zlepšeniu psychického stavu pacienta. A to odpútaním od prežívanej reality, ktorá je často stresujúca a deprimujúca, vytváraním priestoru, v ktorom možno o svojom psychickom stave hovoriť, verbalizovať svoje pocity, ale oslobodiť sa od svojho vlastného ja – cez bábku v dialógu alebo konaní, ktoré je hrou.

Čítať celý článok...

O nás

Na Slovensku je ročne hospitalizovaných na detských oddeleniach nemocníc takmer stotisíc deti, ktoré sú často dlhodobo pripútané na lôžko.

Každý dospelý veľmi dobre vie, ako je aj pre neho pobyt v nemocnici psychicky náročný. Pracovníci sú natoľko vyťažení, že nemajú možnosť sa pacientom venovať individuálne. Bolesť a odlúčenie od rodiny pôsobí dvojnásobne na detských pacientov. Malé deti sa často nudia, je im smutno, cnie sa im, prežívajú stiesnené pocity spojené s chorobou a odlúčením od rodiny.

A my sa snažíme deťom ich pobyt v nemocniciach čo najviac spríjemniť.

Občianske združenie Bábky v nemocnici sa venuje práci na poli dramaterapie a rozvíja spektrum aktivít v oblasti psychosociálnej starostlivosti. Zasadzuje sa o uľahčenie pobytu detí v nemocniciach a liečebniach. Počas našich návštev úročíme šesťročnú skúsenosť s realizáciou podobných projektov na Slovensku aj v Českej republike.

Bábky dokážu u chorých detí často viac než pilulky - vykúzliť úsmev, zaplašiť smútok po domove, pomôcť na chvíľu zabudnúť na bolesť a trápenie. Prostredníctvom divadelných predstavení, hier a pesničiek sa snažíme pomôcť v procese uzdravovania, snažíme sa otvárať priestor k hre a komunikácii o prežívanej realite.

Čas nášho pobytu na oddelení je variabilný. Často zostávame k dispozícii po celý deň. Niekedy pripravujeme aj celotýždenné programy. Prispôsobujeme sa možnostiam oddelenia, aj detských pacientov. Máme diferencovaný prístup k rôzne chorým deťom. Spolupracujeme s nemocničným personálom aj s rodičmi.

<< Začiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 2

.

Podporte našu medicínu.

cez portál www.dakujeme.sk prostredníctvom online prevodu.

Môj dar:

Ďakujeme.sk

Joomla Extensions: by JoomlaShack
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich