O nás
Tajomstvo bábok PDF Print E-mail
There are no translations available.

Deti milujú bábky. Bábky patria k detstvu. Sú zmenšenou podobou nás samých. S bábkou sa môžeme hrať, môžeme sa do nej projektovať, môžeme sa jej smiať, môžeme ju ľutovať, mať ju radi. Svojou veľkosťou bábka pripomína hračku a dieťa sa s ňou môže rozprávať. Ľahšie sa uvoľní, pretože hneď vie, že ide o hru, a v tej sa cíti dobre a bezpečne. Prestáva sa báť. Tajomstvo bábky spočíta v tom, že aj keď je vecou, má svoj vlastný život, je samostatnou bytosťou. Na tejto magickej vlastnosti bábky je postavená metóda, ktorú pri hraní v nemocnici používame. Táto metóda vlastne vychádza z dramatoterapie a je jej súčasťou. Využíva dramatické postupy k zlepšeniu psychického stavu pacienta. A to odpútaním od prežívanej reality, ktorá je často stresujúca a deprimujúca, vytváraním priestoru, v ktorom možno o svojom psychickom stave hovoriť, verbalizovať svoje pocity, ale oslobodiť sa od svojho vlastného ja – cez bábku v dialógu alebo konaní, ktoré je hrou.

Read more...
 
About us

There are near one hundred thousand children as longer term patients in Slovak hospitals.

Every adult knows well how psychically demanding a stay in hospital is. Busy staff has little chance to pay individual attention to little patients and separation from family hurts them double. Small kids are often bored, lonely, sad and distressed about their illness and being away from home.

And we are trying to make the hospital stay for children as pleasurable as possible.

Civic corporation BÁBKY V NEMOCNICI/PUPPETS IN HOSPITAL deals with drama-therapy and has developed a spectrum of activities in the field of psycho-social care. Since 2010 it has been alleviating the stay of children in hospitals and sanatoria. We build on expiriences of civic corporation "Loutky v nemocnici/Puppets in Hospital" which has served to the children in Czech republic for more than 7 years.

Puppets can often do more for sick children than pills – elude a smile, chase away the homesick blues and help to forget the pain and suffering for a moment.

With theater plays, games and songs we try to help the process of healing, open a space for play and communication about lived reality…

The time of our stay at the ward is variable. Often we stay at the disposal for a day, sometimes we prepare a whole week program. We adapt to the possibilities of the ward, of the children. We  have a differentiated approach to children with various illnesses and collaborate with hospital personnel and parents.

 

 

 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2

.

Podporte nás

cez portál www.dakujeme.sk prostredníctvom online prevodu.


Môj dar:Ďakujeme.sk
Joomla Templates at JoomlaShack